• Savivaldybės biudžetinė įstaiga 
  Įmonės kodas: 190030161
  Adresas: Dūkštų g. 14, Vilnius, LT- 07173
  Tel.: (8 5) 241 6045 , (8 5) 242 28 27
 • Pasakos svarba vaiko asmenybės vystymuisi

  Pasakos svarba vaiko asmenybės vystymuisi

  Vaiko asmenybė, jos branduolys formuojamas ankstyvame vaiko raidos etape – tarp dviejų ir septynerių metų.

  Tai etapas, kai vaikas smalsiai tyrinėja jį supantį pasaulį, pažįsta vis naujas, nežinomas pasaulio puses.  Vaiko patyrimas yra tiesioginis, betarpiškas, jis remiasi konkrečių daiktų ir objektų pažinimu, tyrinėjimu.

  Todėl labai svarbu leisti ir padėti vaikui pažinti, atrasti, tyrinėti jį supančią aplinką, dalintis bendrais įspūdžiais, išgirsti vaikų klausimus, ir kartu su vaiku ieškoti atsakymų į tuos klausimus.

  Vienas iš svarbių bendravimo su vaiku ir pagalbos vaiko asmenybės brandai būdų –  pasakų skaitymas. 

  Tokio amžiaus vaiko protas dar negali kurti abstrakcijų, todėl pasakos vaidmuo šiuo amžiaus tarpsniu yra labai REIKŠMINGAS.

  Vaikui suprantama kalba pasaka perteikia dvasinės kultūros, moralės ir etikos pamatus, kuriuos žmonės kūrė ilgus šimtmečius.

  Pasaka savo vaizdingumu gali įtraukti vaiką iki pat giliausių išgyvenimų. Todėl pasakų skaitymas vaikams atlieka ne tik auklėjamąją, bet ir lavinamąją funkciją, o taip pat padeda tėvams sukurti su vaiku gilesnį emocinį ryšį, skatina tarpusavio pasitikėjimo ir saugumo jausmą.

  Nuo pat pirmųjų vaiko gyvenimo metų svarbu skatinti vaiką mąstyti, lavinti jo vaizduotę. Pasakos vaizdiniai, herojai ir jų tarpusavio bendravimas ir konfliktai, o ypač visa pasakos eiga, jos herojų istorijos netiesiogiai moko vaiką :

  • spręsti ir jų pačių sudėtingas emocines situacijas
  • įveikti savo baimes, nerimą, abejones.
  • pereiti į kitą, aukštesnę asmenybės vystymosi ir pažinimo pakopą

  Svarbiausia pasakų ypatybė – lanksti ir žaisminga kalba, ji leidžia ne vien tik didaktiniu, bet įtaigiu būdu perteikti dorovės normas bei supažindinti vaiką su šio pasaulio įvairove, su žmonių individualumu ir skirtingumu, bei sudėtingomis gyvenimo istorijomis.

  Pasaka perduoda vaikui stebuklingą išminties, žinių ir jausminių patirčių raktą, padeda „atrakinti“, išspręsti sudėtingas gyvenimo situacijas, ir kas yra svarbu – atrasti kūrybišką, žaismingą kelią, išeitį iš sudėtingų įvykių ir padėčių.

  Vilniaus lopšelio-darželio „Sveikuolis“ psichologė Gražvilė Judelevičienė  

  Pasakos svarba

  Komentarai uždrausti.

  Pakeisti teksto dydį
  Pakeisti spalvų kontrastą